پنج شنبه 12 شهریور ماه 1394   | عضويت  | ورود 
 

جواهر شناسی

در زمانهاي بسيار دور برخي از مواد به واسطه سليقه شخصي، مد، نادر بودن در محيط، پندارهاي خرافي و فرهنگ و خواص فيزيكي ويژه و ......... به عنوان گوهر مورد توجه انسانها بوده‌اند. در طول تاريخ، مسايل مختلفي بر روي ارزش جواهرات تأثير گذاشته كه مي‌توان به موقعيتهاي سياسي و پيشرفت علم بشر اشاره نمود چنانچه آلومينيوم به دليل ناياب بودن، در صده‌هاي قبل به عنوان جواهر مصرف مي‌شد، در صورتيكه امروزه پيشرفت تكنولوژي و كشف ذخاير بزرگ اين كاني، ارزش آن را در حد يك فلز صنعتي پايين آورده است.

 

 اما چيزي كه همواره ثابت بوده، افزايش طرفداران جواهر و به تيع آن ارزش گوهر است كه بشر را به فكر ساخت انواع مصنوعي آنها انداخت، به طوريكه مصريان قرنها قبل به ساختن جواهرات بدلي از شيشه‌ يا لعاب‌هاي رنگين مي‌پرداختند. سعي در ساخت مواد مصنوعي با كيفيت مطلوب، سرانجام سبب شد كه شركت جنرال الكتريك در فوريه هزار و نهصد و پنجاه و پنج اولين الماس مصنوعي را كه البته فاقد ارزش جواهري بود بسازد. رشد اين صنعت در سالهاي اخير منجربه توليد كانيهاي مصنوعي شده كه تنها از طريق بررسي‌هاي دقيق فيزيكوشيميايي از انواع طبيعي قابل شناسايي هستند. البته بايد توجه نمود كه سنگهاي مصنوعي و بدلي را جواهر نمي‌توان ناميد.

شركت جنرال الكتريك در فوريه 1995 اولين الماس مصنوعي را كه البته فاقد ارزش جواهري بود ساخت


در حال حاضر سيستم‌هاي مشخصي جهت تعيين ارزش جواهرات وجود دارد. خواص نوري و چگونگي تراش دو عامل مهم در اين امر به شمار مي‌روند. خواص نوري سبب ايجاد رنگ، جلا، لومينانس و بازي رنگ در نگين مي‌شوند.

 

تراش يك بلور تابع شكل و مشخصات ظاهري يك كاني است و به عنوان مثال معمولاً كانيهاي كم‌رنگ را با قطر بيشتري مي‌تراشند تا رنگ مطلوبتري بدست ‌ آيد.


نام جواهرات و كانيهاي جواهري عمدتاً برگرفته از رنگ، خرافات، شكل ظاهري و اسم مكان كشف گوهر و يا نام افرادي است كه آنها را شناسايي و معرفي نموده‌اند.


در گذشته تنها طبقه خاصي از افراد اجتماع از جواهرات استفاده مي‌‌نمودند ولي امروزه هر كس متناسب با سليقه خود مي‌تواند جواهرات مورد علاقه خويش را تهيه نمايد. در اين بخش مي‌توانيد اطلاعاتي راجع‌به برخي از جواهرات باارزش و زيبا بدست آوريد.

 

كاربران فعال بازديد كندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 31
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 31

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 2627626
Visitors بازديد هاي امروز: 2223
Visitors بازديد هاي ديروز: 1822

اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً و َناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

قوانين و مقررات کشاورزي و دامپروري بهداشـت و درمـــان صفحه اصلي
حمل و نقل عمومي محيــط زيست آمــوزش و پــژوهش معرفي شهرستان
آگهي و استعلام اجتماعي و خانواده اشتغال و نيروي کار راهنماي گردشگري
همايشها و نمایشگاه مسکن و شهرنشيني صنعت و کارخانجات اقتصاد و تجـارت
 سايتهاي مفيد  مقالات و مستندات  فرهنــگ و هنــــــــر کودکان و نوجوانان
 برنامه های مفید  دانستنیها  پلیس + 10  ورزش و تندرستی

فال حافظ

فال حافظ

به سان سوسن اگر ده زبان شود حافظ
چوغنچه پيش تواش مهربردهن باشد


سخن روز

سخن امیرالمومنین علی (ع)

يكتايش ندانست آنكه ، برايش كيفيتى انگاشت و به حقيقتش نرسيد آنكه براى او همانندى پنداشت

آیه امروز

 
Ariana Informatics Group
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا